Hérakleitos

Životopis Hérakleitos

* 540 př. n. l.
† 480 př. n. l.

Hérakleitos z Efesu byl řecký předsókratovský filosof, rodák z Efesu.
( Wikiquote )

 • Hérakleitos (Heraclitus) z Efezu se narodil v roce 535 před naším letopočtem v Efezu v Turecku a zemřel roku 475 před naším letopočtem ve stejném městě. Byl řeckým filozofem. Byl významný myslitel. O jeho raném životě a vzdělání je známo velmi málo. Považoval se za průkopníka moudrosti.

  Hlavním zdrojem života Hérakleitose byl Diogenes Laërtius. Co se týče výchovy, tak Diogenes říká, že Hérakleitos (Heraclitus) byl "úžasný" od dětství.

  Diogenes uvádí, že Hérakleitos (Heraclitus) měl špatný názor na lidské záležitosti. Věřil, že Hesiod a Pythagoras postrádali pochopení, když se dozvěděli, že Homer a Archilochus si zasloužili být poraženi. Hérakleitos nenáviděl Athéňany.

  Diogenes uvádí různé příběhy o Hérakleitovy. Ve dvou verzích byl Hérakleitos vyléčen z kapky a zemřel na další nemoc. Podle Neathese z Cyzicus, po umazání hnojem, byl Hérakleitos pohlcen psy.

  Diogenes říká, že práce Hérakleita (Heraclita) byla "nepřetržitým pojednáním o přírodě, ale byla rozdělena do tří diskurz; jedna na vesmír, druhá na politiku a třetí na teologii".

  Později byl Hérakleitos (Heraclitus) označován za "plačícího filozofa", na rozdíl od Democrituse, který byl označován jako "smějící se filozof".