Sanjay Gupta

Životopis Sanjay Gupta

* 23. října 1969

Sanjay Gupta působí jako neurochirurg a vedoucí vědecký pracovník v Grady Memorial Hospital a docent v Emory University Hospital v Atlantě. Je pravidelným přispěvatelem časopisu TIME a hlavním lékařským korespondentem v CNN. Žije v Atlantě ve státě Georgia.
( Wikipedia [EN] )

  • SANJAY GUPTA, MD, je praktikující neurochirurg a vedoucí vědecký pracovník neurochirurgie v Grady Memorial Hospital a docent v Emory University Hospital v Atlantě. Je přispěvatelem do pravidelné rubriky časopisu Time a vedoucím lékařským korespondentem v CNN, kde hraje sjednocující úlohu v medicínském zpravodajství sítě včetně denních zpráv, programu House Call with Dr. Sanjay Gupta a převratných lékařských novinek. Vystupuje každý týden v pořadu „Paging Dr. Gupta“, kde hovoří o zdravotních otázkách, a píše příběhy o novinkách z lékařství pro CNN.com a CNNHealth.com. Je také přispěvatelem do programu 60 Minutes a Evening News with Katie Couric na CBS.

    Před zapojením do spolupráce se CNN Gupta působil jako neurochirurg na klinice Semmes—Murphy University of Tennessee a předtím ve zdravotnickém středisku University of Michigan Medical Center. V roce 2000 se stal partnerem institutu Great Lakes Brain and Spine Institute a v roce 1997 byl vybrán jako White House Fellow, jeden z pouhých patnácti jmenovaných členů. Působil jako zvláštní poradce bývalé první dámy Hillary Rodham Clintonové.

    Guptovy příspěvky byly zveřejněny v řadě vědeckých časopisů a obdržel mnoho poct. V roce 2009 dostal cenu za úspěchy ve zdravotní komunikaci od American Medical Association a jeho zdravotnické reportáže získaly v roce 2006 všechny tři ceny zdraví a medicíny — v prvním roce, kdy National Headliner Awards ocenily takovou žurnalistiku v této kategorii. V roce 2006 také získal své první ceny Emmy, Peabody a DuPont.

    V roce 2004 Atlanta Press Club jmenoval Guptu „Novinářem roku“. Vyhrál Humanitarian Award od National Press Photographers Association, GOLD Award od National Health Care Communicators a cenu International Health and Medical Media známou jako „Freddie“. Jeho první kniha Chasing Life se stala v žebříčku New York Times bestsellerem a byla také námětem pro jednohodinový dokument stejného jména v CNN.

    Vysoce kvalifikovaný neurochirurg Gupta je členem několika organizací včetně American Association of Neurological Surgeons, Congress of Neurological Surgeons a Council of Foreign Relations. Působí jako diplomat American Board of Neurosugery, jako člen v American College of Surgery a je oprávněným lékařským vyšetřovatelem. Gupta je také členem správní rady nadace Lance Armstrong LiveStrong Foundation.