Lev Nikolajevič Tolstoj

Životopis Lev Nikolajevič Tolstoj

* 09. září 1828
† 20. listopadu 1910

Lev Nikolajevič Tolstoj, rusky Лев Николаевич Толстой byl ruský spisovatel a filozof.
( Wikipedia )

 • Lev Nikolajevič Tolstoj (Leo Tolstoj) se narodil 9. září 1828 v Rusku a zemřel 20. listopadu 1910 na zápal plic na vlakovém nádraží ve městě Astapovo. Lev byl ruský spisovatel. Jeden z největších autorů všech dob.

  Narodil se v roce 1828 aristokratické ruské rodině v rodinném domě Yasnaya Polyana (jihozápadně 12 km od Tuly v Rusku). Nejlépe je známý pro romány War and Peace (1869) a Anna Karenina (1877). Nejprve dosáhl literárního uznání ve svých 12ti letech se svou semi-biografickou trilogií "Dětství, chlapectví a mládí" (1852-1856) a Sevastopolské skice (1855). Založeno na jeho zkušenostech s krimskou válkou. Tolstojova fikce obsahuje desítky povídek a několik novim, jako je například Smrt Ivana Ilyicha, Rodinné štěstí a Hadji Murad. Také psal hry a četné filozofické eseje.

  Pozdější kritici a romanopisci nadále nesou svědectví o umění Tolstého. Virginia Woolf ho prohlásila za "největšího ze všech spisovatelů". James Joyce poznamenal, že "nikdy není nudný, nikdy hloupý, nikdy unavený, nikdy pedantský (puntíčkářský), nikdy divadelní!". Thomas Mann napsal o Tolstojově zdánlivě bezohledném umění: "Málokdy se umělecká díla natolik podobají přírodě". Taková cítění sdíleli lidé jako Proust, Faulkner a Nabokov.

  23. září 1862 se Tolstoj oženil se Sophií Andreevnou Behrsovou, která byla o 16 let mladší a byla dcerou soudního lékaře. Svou rodinou a přáteli byla nazývaná Sonya (Sofie). Tolstoj a Behrsová měli 13 děti, z nichž jich 8 přežilo dětství.

  V roce 1905 rodina Tolstojů opustila Rusko v důsledku ruské revoluce.

  V roce 2015 byl ve Vídeňském akademickém divadle. Válka a mír je obecně považován za jeden z jeho největších románů, co kdy napsal.