Robert Fulghum

Životopis Robert Fulghum

* 04. června 1937

Robert L. Fulghum je americký spisovatel, unitářský pastor, filosof, učitel, zpěvák, malíř atd.
( Wikipedia )

 • ROBERT FULGHUM, narozený v roce 1937, vydal svou první knihu Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce (All I Really Need to Know I Learned in Kindergarten) v roce 1988 v New Yorku. Drobné příběhy, úvahy, zamyšlení a filozofické postřehy z každodenního života si však psal léta do šuplíku. V této době má na trhu tři tituly - rozsahem malé knihy, vydané ve vázané i paperbackové úpravě - které nesnadno opouštějí žebříček deseti nejprodávanějších knih. Fulghum prošel řadou různých životních zkušeností: byl kovbojem, folkovým zpěvákem, obchodním agentem, barmanem, učitelem kreslení. Sám o sobě nejraději říká, že je filozofem, ale filozofem lidovým, přemýšlejícím o těch nejobyčejnějších lidských věcech. Působil také jako protestantský pastor a jeho zamyšlení nad obyčejnými věcmi vznikala vlastně pro kostel. Není divu, že po údobí extravagantních a rafinovaných literárních děl se tolik Američanů zamilovalo do Fulghumových útlých knížek, které tak průzračným způsobem oslovují v člověku to lepší, dávají smysl těm nejnepatrnějším věcem světa a navádějí čtenáře k radostnému prožívání.

  I druhá Fulghumova kniha Už hořela, když jsem si do ní lehal (It Was on fire When I Lay Down on It, 1989) bude mít kromě inspirace význam poznávací: objevování Ameriky zase z jiné strany.

  Robert Fulghum žije se svou ženou na houseboatu v Seattlu a v srpnu roku 1991 mu vyšla třetí kniha Ach jo aneb Některé postřehy z obou stran ledničky (Uh-Oh: Some Observations from Both Sides of the Refrigerator Door).

  Věřím, že fantazie je silnější než vědění.
  Že mýty mají větší moc než historie.
  Že sny jsou mocnější než skutečnost.
  Že naděje vždy zvítězí nad zkušeností.
  Že smích je jediným lékem na zármutek.
  A věřím, že láska je silnější než smrt.

  V roce 1997 vyšla Opravdová láska, v roce 2004 Třetí přání následované příští rok pokračováním Třetí přání 2 a v roce 2006 Třetí přání 3. Z posledních knih ještě zmiňme Opravář osudů z roku 2017, následované pokračováním U Devíti draků a jedné ovce: Opravář osudů 2.

  Robert Fulghum navštívil několikrát i Českou republiku, v roce 2005 si ho pozval Marek Eben do svého pořadu Na plovárně, v roce 2007 zde představoval svoji knihu Co jsem to proboha udělal. A vlastně je tu skoro každý druhý rok. 2016 a 2017 tu představoval knihy, v říjnu 2019 turné po Česku a jistě to nebyla jeho poslední návštěva.