Miloš Zeman

Životopis Miloš Zeman

* 28. září 1944

Miloš Zeman je český politik, ekonom, prognostik a třetí prezident České republiky. Úřadu se ujal složením slibu dne 8. března 2013. V období 1993–2001 působil jako předseda České strany sociálně demokratické.
( zemanmilos.cz )

 • Miloš Zeman se narodil 28. září roku 1944 v Kolíně. Miloš je ekonom, český politik, prognostik a třetí prezident České republiky. Úřadu se ujal tím, že složil slib. Slib byl složen 8. března 2013.

  Jeho matkou byla Marie Zemanová, byla učitelka a otec byl poštovní úředník. Jeho rodiče se rozvedli, když měl Miloš dva roky. Po rozvodu ho vychovávala matka a babička. S otcem se nestýkal, ten ale zemřel, když mu bylo třináct let.

  Roku 1963 dostudoval střední ekonomickou školu v Kolíně. Přitom mu hrozilo, že bude mít odepřenou možnost složit maturitu, kvůli referátu, ve kterém chválil knihu Karla Čapka Hovory s T. G. Masarykem. Tato kniha ale byla komunistickým režimem zakázána. Nakonec měl dovoleno udělat maturitu, ale doporučení ke studiu na vysoké škole se mu nedostalo. Zeman z toho o něco později obvinil svojí učitelku českého jazyka, ta však vinu odmítla. Po maturitě tedy pracoval v účtárně závodu Tatra Kolín. Díky této praxi po dvou letech získal doporučení k dalšímu studiu. Kromě toho, kvůli své srdeční vadě dostal tzv. modrou knížku a nemusel absolvovat základní vojenskou službu. Roku 1965 začal dálkově studovat Národo-hospodářskou fakultu VŠE v Praze. Měl tu obor národohospodářského plánování. 1967 přešel na denní studium a zakončil ho roku 1969. Dále tu rok učil. Během studia bydlel na koleji Jarov. Také pomohl založit diskusní Studentský futurologický klub a byl pomocná vědecká síla profesora Pavla Hrubého. Svojí diplomovou práci napsal u profesora Věňka Šilhána. Jeho známí ho považovali za velmi nadaného studenta a namyšleného samotáře.

  V letech 1993-2001 působil jako předseda České strany sociálně demokratické (ČSSD).

  V letech 1996-1998 vykonával funkci předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Další čtyři roky byl předsedou sociálně-demokratické vlády.

  Po neúspěšné kandidatuře na prezidenta České republiky roku 2003 na sedm let opustil politiku. V březnu 2010 se stal předsedou nově založené Strany Práv Občanů Zemanovci. Z této funkce odešel po parlamentních volbách v roce 2010. V těchto volbách se tato strana nedostala do sněmovny.

  V přímé volbě (ve volbě občanů) roku 2013 byl zvolen třetím prezidentem České republiky a zároveň historicky prvním českým prezidentem zvoleným občany. První kolo vyhrál se ziskem 24.21% platných hlasů a v kole, který rozhodl, porazil Karla Schwarzenberga.

  V březnu roku 2017 oznámil, že se o tento post bude ucházet i pro volební období 2018-2023.

  Zdravotní stav Miloše Zemana

  Zeman je náruživý kuřák. Během své kampaně při volbě na prezidenta přiznal, že denně vypije šest sklenic vína a tři panáky tvrdého alkoholu.

  Trpí cukrovkou i onemocněním nervů nohou.