Albert Camus

Životopis Albert Camus

* 07. listopadu 1913
† 04. ledna 1960

Albert Camus [albér kami] byl francouzský spisovatel a publicista. Bývá uváděn jako jeden z čelných představitelů existencialismu.
( Wikipedia )

  • Albert Camus se narodil 7. listopadu 1913 ve francouzském Alžírsku a zemřel 4. ledna 1960. Byl francouzským filozofem a autorem. Jeho názory přispěly ke vzestupu filozofie. Ve své eseji "The Rebel" napsal, že byl celý život oddaný filozofii nihilismu (postoj či filozofické stanovisko, které jen odmítá a popírá). V roce 1957 získal Nobelovu cenu za literaturu.

    V roce 1923 byl přijat do Lycée a nakonec byl přijat na univerzitu v Alžíru. Po zjistění tuberkulózy v roce 1930 musel ukončit své fotbalové aktivity. Byl brankář alžírského univerzitního týmu. Byl schopen studovat jen na částečný úvazek. Bral zvláštní práce, aby vydělal peníze. Pracoval například jako soukromý učitel, správce autodílů a asistent v Meteorologickém ústavu. Svou filozofii absolvoval v roce 1936.

    Počátkem roku 1935 vstoupil do francouzské komunistické strany a viděl to jako způsob "jak bojovat proti nerovnostem mezi Evropany a domorodci v Alžírsku."

    André Prudhommeaux (anarchista) ho poprvé představil na setkání v roce 1948. Camus stál s anarchisty, když vyjádřili podporu pro povstání v roce 1953 ve východním Německu. Znovu se s nimi spojil v roce 1956. Nejprve na podporu dělnického povstání v Poznańi v Polsku a později ve stejném roce s maďarskou revolucí.

    Camus byl agnostik. "Nevěřím v Boha a nejsem ateista."