Temple Grandin

Životopis Temple Grandin

* 29. srpna 1947

Mary Temple Grandin je americká profesorka zvířecí vědy na státní univerzitě v Coloradu. Má diagnostikovaný autismus.
( Wikiquote [EN] )

 • Temple Grandin, Ph.D., začala mluvit až ve věku 3,5 let; předtím svou frustraci vyjadřovala křikem, pískáním a hučením. V roce 1950 jí byl diagnostikován autismus a jejím rodičům bylo sděleno, že by měla jít do ústavu. Ve své knize Emergence: nálepka autismu vypráví příběh o tom, jak se „protápala ze vzdálené strany temnoty“; tato kniha ohromila svět, protože až do jejího vydání většina profesionálů a rodičů předpokládala, že diagnóza autismu je prakticky rozsudkem smrti pro životní úspěchy nebo produktivitu.

  Dr. Grandin se stala prominentní autorkou a přednášející na téma autismu, protože: Četla jsem dost na to, abych věděla, že stále existuje mnoho rodičů, a ano, i profesionálů, kteří věří „jednou autista, vždycky autista“. Toto tvrzení znamenalo smutné, žalostné životy pro mnoho děti, kterým byl, tak jako v raném dětství mně. diagnostikován autismus. Pro tyto lidi je nepochopitelné, že by se charakteristiky autismu daly modifikovat a řídit. ]á však silně cítím, že jsem živoucím důkazem toho, že to možné je. - Temple Grandin v Emergence: nálepka autismu

  I když ji během jejích mladých školních let pokládali za „divnou“, nakonec našla mentora, který rozpoznal její zájmy a schopnosti. Dr. Grandin své talenty později rozvinula do úspěšné kariéry návrhářky vybavení pro zacházení s dobytkem — jedné z velmi mála na světě. Dnes se s polovinou hovězího dobytka ve Spojených státech pracuje v instalacích, které navrhla, a konzultuje pro firmy, jako je Burger King, McDonald's a Swift.

  Dr. Grandin je dnes nejúspěšnějším a nejznámějším dospělým s autismem na světě. Její fascinující život se všemi jeho obtížemi a úspěchy, se dostal i na filmové plátno. Objevila se v National Public Radio a ve významných televizních programech, jako je speciál BBC „Žena, která myslí jako kráva“, Primetime Live na ABC, The Today Show, Larry King Live, 48 Hours a 20/20 a psalo se o ní v mnoha národních publikacích, jako je časopis Time, časopis People, Forbes, U.S. News and World Report a The New York Times. Mezi mnoha dalšími uznáními médií Bravo odvysílalo program o jejím životě a objevila se v bestselleru Antropolog z Marsu.

  Dr. Grandin v současné době pracuje jako profesorka živočišné výroby na Coloradské státní univerzitě. Také přednáší po celém světě o autismu a o zacházení s dobytkem.

  Současný bestseller dr. Grandin o autismu je Jak to vidím já: Osobní pohled na autismus a Aspergerův syndrom. Také je autorkou knih Nepsaná pravidla sociálních vztahů, Zvířata nás činí lidskými, Zvířata v překladu, Myšlení v obrazech a Emergence: nálepka autismu a vytvořila několik DVD.