Stefan Zweig

Životopis Stefan Zweig

* 28. listopadu 1881
† 23. února 1942

Stefan Zweig byl rakouský prozaik, esejista, básník a překladatel.
( Wikipedia )

 • Stefan Zweig se narodil 28. listopadu 1881 ve Vídni a zemřel 22. února 1942. Byl rakouský spisovatel, dramatik, novinář a životopisec. Zweig byl vášnivý sběratel rukopisů. Sbírka Stefana Zweiga v britské knihovně byla darována roku 1986 knihovně jeho dědiců. Sbírka se specializuje na autorské hudební rukopisy včetně děl Bacha, Haydna, Wagnera a Mahlera. Sbírka byla popsána jako "jedna z největších sbírek autogramiád rukopisů na světě". Nejvzácnější je autogram Mozarta.

  Na vrcholu své literární kariéry byl ve dvacátých a třicátých letech. Je jedním z nejpopulárnějších spisovatelů na světě. Byl příbuzný českého spisovatele Egona Hostovského, který ho označil za "velmi vzdáleného příbuzného".

  Je nejvíce známý svými novelami - The Royal Game; Amok, and Letter from an Unknown Woman - jako film ji natočil v roce 1948 Max Ophüls. Také je známý svými romány - Beware of Pity; Confusion of Feelings a posmrtně publikovanou The Post Office Girl. Biografií - Erasmus of Rotterdam; Ferdinand Magellan, and Mary; Queen of Scots. Jeho díla byla vydávána bez jeho souhlasu v angličtině pod pseudonymem "Stephen Branch" (tj. překlad jeho skutečného jména).

  Zweig studoval filozofii na Vídeňské univerzitě a v roce 1904 získal doktorský titul. Zweig měl vřelý vztah s Theodorem Herzlem (zakladatel sionismu).

  Zweig sloužil v archivech ministerstva války a přijal pacifistickou stánku jako jeho přítel Romain Rolland, příjemce Nobelovy ceny za literaturu v roce 1915.

  V roce 1934, po nástupu Hitlera k moci v Německu, opustil Zweig Rakousko a odjel do Anglie, kde ze začátku žil v Londýně. Poté od roku 1939 v Bathu. Kvůli rychlému nástupu Hitlerových vojsk na západ, Zweig a jeho druhá manželka překročili Atlantik a odjeli do Spojených států. Usadili se v roce 1940 v New Yorku.

  Zweigův dům v Brazílii byl později změněn na kulturní centrum a dnes je známý jako Casa Stefan Zweig.