Paco Rabanne

Životopis Paco Rabanne

* 18. února 1934
† 03. února 2023

Francisco Rabaneda Cuervo, známější jako Paco Rabanne, byl španělsko-francouzký módní návrhář.
( pacorabanne.com )

  • Paco Rabanne je mezinárodně uznávaný módní návrhář, který se narodil 18. června 1934 v San Sebastiánu ve Španělsku. Navštěvoval školu v Madridu, kde se začal zajímat o architekturu a design. Po dokončení školy se přestěhoval do Paříže, kde se stal asistentem módního návrháře, který jej učil techniky šití a navrhování.

    Rabanne získal svou první značku oblečení v roce 1966 a zahájil svou kariéru, když představil kolekci „12 kovových“. Tato kolekce byla odlišná od módy toho času a odhalila zcela nový přístup k oděvům. Používal kovový materiál, který se nikdy předtím nenosil.

    Během své kariéry navrhl Paco Rabanne mnoho odlišných kolekcí, které rozšířily jeho popularitu. Některé z jeho nejznámějších kolekcí zahrnují „Sportswear“ (1970), „Sensation“ (1974) a „Mermaid“ (1977). Kromě módy také navrhl řadu parfémů, včetně jeho nejznámějšího parfému „Calandre“ (1969).

    V roce 1983 byla Paco Rabanne vyhlášena „Čestným členem francouzského módního syndikátu“ a v roce 1985 byl uveden do „Síně slávy módního designu“. Díky svému úspěchu byl také v roce 1989 povýšen na „Čestného komandéra Řádu umění a literatury“.

    Rabanne se až do své smrti 3.února 2023 účastnil mezinárodních módních přehlídek a jeho kolekce stále obdivují milovníci módy po celém světě.