Omar Khayyam (česky-Chajjám) se narodil 18. května 1048 v Nishapuru v Íránu a zemřel 4. prosince 1131 též v Nishapuru v Íránu. Byl perský matematik, astronom a básník. Během svého života byl spíše známý jako matematik.
Většinu svého života strávil u dvora Karakhanid v období, kdy byl svědkem první křížové výpravy.
Je pravděpodobné, že Khayyamův otec byl zoroastrián (íránské náboženství), který přešel na islám. Jeho úplné jméno, jak se objevuje v arabských zdrojích, bylo Abu’l Fath Omar ibn Ibrāhīm al-Khayyām. Ve středověkých Perských textech se obvykle nazývá Omar Khayyām. Historik Bayhaqi, který se osobně seznámil s Omarem, poskytuje veškeré podrobnosti o jeho horoskopu.
V roce 1073, ve věku 26 let, vstoupil do služby sultána Malika-Shaha I. jako poradce. V roce 1076 byl Khayyám pozván do Isfahánu Nizamem al-Mukem, aby využil knihovny a centra, aby se tam učil. V této době začal studovat práci řeckých matematiků Euclida a Apollonia mnohem podrobněji. Po smrti Malika-Shaha I. upadl Omar v podezření z jeho smrti a vydal se na cestu do Mekky.
Později byl pozván novým sultánem Sanjarem Marvem, pravděpodobně, aby pracoval jako soudní astrolog. Později byl povolen návrat do Nishapuru kvůli zhoršujícímu se zdraví. Po návratu Khayyam zemřel a byl pohřben v zahradě Khayyam v Nishapuru.