Charlotte Brontëová

Životopis Charlotte Brontëová

* 21. dubna 1816
† 31. března 1855

Charlotte Brontëová byla anglická spisovatelka, třetí nejstarší z pěti sester Brontëových.
( Wikipedia )

 • Charlotte Brontëová byla významná britská spisovatelka, nejznámější pro svůj román "Jana Eyrová". Narodila se 1816 v Thorntonu, Yorkshire, Anglie, jako třetí ze šesti dětí. Její otec byl anglikánský duchovní a matka zemřela, když bylo Charlotte pouhých pět let. Její sourozenci Patrick Branwell, Emily a Anne také prokázali literární talent a stali se známými spisovateli.

  V roce 1824 Charlotte Brontëová spolu se svými sestrami Emily a Anne začala navštěvovat školu pro děti duchovních v Cowan Bridge. Škola byla později použita jako inspirace pro školu Lowood v románu "Jana Eyrová". Během svého pobytu na škole zemřely dvě z jejich sester, Maria a Elizabeth, na tuberkulózu. Poté byly zbylé sestry odvedeny zpět domů, kde byly vzdělávány soukromě.

  Brontëovy sestry a jejich bratr Branwell trávili hodně času čtením a psaním. Společně vytvořili fiktivní svět, známý jako Angrie, ve kterém napsaly mnoho povídek a básní. Charlotte později přešla na vytvoření dalšího fiktivního světa, Glass Town, který byl ještě více rozvinutý a složitý.

  V roce 1831 Charlotte Brontëová začala studovat na Roe Head School, kde se stala přítelkyní s Mary Taylorovou a Ellen Nusseyovou. Tyto přátelství byly pro ni velmi důležitá a setrvala s nimi po celý život. V roce 1835 se Charlotte vrátila do Roe Head jako učitelka, ale brzy zjistila, že to není její vášeň. Po několika letech strávených jako guvernantka a učitelka se nakonec vrátila domů, aby se starala o svého stárnoucího otce a bratra.

  V roce 1846 se Charlotte, Emily a Anne rozhodly vydělat peníze na svých literárních schopnostech a vydaly sbírku básní pod pseudonymy Currer, Ellis a Acton Bell. Kniha nebyla úspěšná, ale sestry neztratily naději a začaly pracovat na svých románech.

  Charlotte Brontëová dokončila svůj první román, "The Professor", v roce 1846, ale nenašla pro něj vydavatele. Avšak její druhý román, "Jana Eyrová", byl vydán o rok později, v 1847, a okamžitě získal velký úspěch. Román vypráví příběh sirotka Jany Eyrové, která se stává guvernantkou a nakonec se zamiluje do svého zaměstnavatele, pana Rochestera.

  V roce 1848 zemřel její bratr Branwell na tuberkulózu, a krátce poté zemřela i Emily Brontëová na stejnou nemoc. Následující rok, v 1849, zemřela také Anne Brontëová. Tyto smutné události velmi zasáhly Charlotte a ovlivnily její další tvorbu.

  Charlotte Brontëová vydala svůj třetí román, "Shirley", v roce 1849. Přestože nebyl tak úspěšný jako "Jana Eyrová", "Shirley" přesto získal pozitivní kritiky. Román se zabývá průmyslovou revolucí a jejím dopadem na společnost, zároveň také pojednává o ženském přátelství a lásce.

  Její poslední román, "Villette", byl vydán v roce 1853 a získal uznání kritiky. "Villette" vypráví příběh mladé ženy, která se snaží najít své místo ve světě, zatímco čelí osamělosti, utlačování a odmítnutí. Tento román je považován za jeden z nejautobiografičtějších děl Charlotte Brontëová.

  V roce 1854 se Charlotte Brontëová provdala za svého otce, který byl duchovním, Arthura Bella Nichollse. Manželství bylo šťastné, ačkoli jejich společný čas byl krátký. Během jejich manželství Charlotte začala pracovat na dalším románu, "Emma", který ale zůstal nedokončený.

  Bohužel, Charlotte Brontëová zemřela brzy poté, co otěhotněla, dne 31. března 1855, ve věku 38 let. Její smrt byla velkou ztrátou pro literární svět a předčasným koncem nadějné kariéry. Je pohřbena v rodinné hrobce v kostele sv. Michala a všech andělů v Haworthu, v hrabství Yorkshire.

  Dílo Charlotte Brontëová zůstává významným příspěvkem k anglické literatuře 19. století a její romány jsou dodnes studovány a obdivovány. Její silné, nezávislé a komplexní postavy žen, které čelí překážkám a předsudkům ve společnosti, inspirovaly a ovlivnily generace spisovatelů a čtenářů.