Alena Schillerová

Životopis Alena Schillerová

* 18. března 1964

Alena Schillerová je česká právnička a ministryně financí.
( Wikipedie )

 • Alena Schillerová se narodila 18. března 1964 v Brně. V roce 1986 promovala na Právnické fakultě Masarykovy univerzity a o dva roky později získala titul JUDr. Poté pracovala na finančním úřadu a dálkově studovala doktorský obor správní a zemědělsko-družstevní právo a na základě studia získala v roce 2000 titul Ph.D.

  V roce 1991 počala její pracovní kariéra na Finančním úřadě Brno-venkov, kde se ambiciózní Schillerová stala za tři roky vedoucí právního a exekučního oddělení. O další rok později se stala zástupkyní ředitele Finančního úřadu Brno-venkov. Tento post vykonávala v letech 1995-2006 a pak se plynule přesunula na post ředitelky Finančního úřadu, kde ředitelovala až do roku 2012.

  Pak přestoupila na pozici vedoucího Odboru metodiky a výkonu daní Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj, kde vydržela pouhý rok a pak se přesunula jako ředitelka na Odbor právního a daňového procesu Generálního finančního ředitelství, kde působila do roku 2015.

  Souběžně se svojí pracovní kariérou spolupracuje externě s Právnickou fakultou Masarykovy univerzity a také se věnuje přednášení v oboru daní a financí. Což v jejím životopise určitě vypadá dobře. Celou dobu působí jako nestraník s pletkami se stranou Andreje Babiše ANO 2011.

  V roce 2016 byla jmenovaná jako odborná náměstkyně ministra financí ČR pro daně a cla, kde měla na starosti zavádění EET a tím se dostala do podvědomí širší veřejnosti. Měla na starosti technickou a legislativní přípravu. V roce 2017 se o ní začalo mluvit jako o možné ministryně financí a Andrej Babiš ji jako takovou i propagoval. 13. prosince 2017 ji prezident Miloš Zeman opravdu do této funkce jmenoval a 30. dubna 2019 se stala místopředsedkyní druhé vlády Andreje Babiše pro ekonomiku a finance. Zdá se, že na její politickou kariéru má Andrej Babiš velmi silný vliv.

  Alena Schillerová pobírá za své funkce ve vládě plat ve výši 173.000,- Kč (2020) a nechává si proplácet nájem za luxusní byt v centru Prahu 100m2. Její dcera Petra Rusňáková je radní v Brně za hnutí ANO a manžel David Rusňák byl stíhán za zneužívání informací z policejních databází. Manžel Aleny Schillerové Ing. Jaroslav Schiller je obchodní ředitel ve společnosti bika - velkoobchod papírem, spol. s r.o., kde je jediný jednatel a společník. Firma působí v oblasti, kde manželka pracovala na Finančním úřadě jako ředitelka. Jejich manželství trvá od roku 1982