Tina Turner

Životopis Tina Turner

* 26. listopadu 1939
† 24. května 2023

Tina Turner byla americká zpěvačka, tanečnice a herečka.
( Wikipedie )

  • Tina Turner byla americká zpěvačka, skladatelka a herečka. Narodila se 26. listopadu 1939 v Nutbush, Tennessee. Byla známá svým energickým vystupováním, silným hlasem a považována za jednu z nejvýraznějších ženských rockových interpretů v historii.

    Na hudební scéně začala v 60. letech jako členka dua Ike & Tina Turner. Jejich spolupráce vyústila v několik hitů, včetně "River Deep – Mountain High" a "Proud Mary". V roce 1960 se duo rozpadlo a Tina se vydala na sólovou dráhu.

    V 80. letech zažila velký comeback s albem "Private Dancer", které obsahovalo hity jako "What's Love Got to Do with It" a "Private Dancer". Toto album jí přineslo komerční úspěch i uznání kritiky. V 1984 získala čtyři ceny Grammy, včetně Ceny za nahrávku roku.

    Během své kariéry prodala přes 200 milionů nosičů a stala se jednou z nejprodávanějších zpěvaček všech dob. V roce 1993 byla uvedena do Rock and Roll Hall of Fame. Je také držitelkou osmi cen Grammy a tří cen Grammy Hall of Fame.

    Navzdory osobním výzvám a obtížím ve svém životě se Tina Turner stala inspirací pro mnoho lidí. Byla ikonou síly, odhodlání a překonávání překážek. Její hudební odkaz a charismatické vystupování zůstávají nezapomenutelné i přesto, že 24.5.2023 zemřela.