Paulo Coelho

Životopis Paulo Coelho

* 24. srpna 1947

Paulo Coelho je populární brazilský spisovatel. Autor největšího brazilského bestselleru všech dob a celosvětově úspěšného románu Alchymista.
( www.coelho.cz )

 • Narodil se 24.srpna v Rio de Janeiru. Coelho je populární brazilský spisovatel.

  Narodil se v brazilské rodině katolického vyznání. Chodil na jezuitské gymnázium, které v 17ti opustil. Jeho touhu psát, rodiče neschvalovali. Třikrát ho poslali do psychiatrické léčebny, kde dostával elektrošoky.

  Když mu bylo 20 let, začal studovat práva, ale školu opustil. V 60. letech se přidal k hippies.

  Živil se jako novinář, dramatik, televizní scénarista a písňový textař brazilských zpěváků.

  Je podruhé ženatý.

  V 80. letech se přiklonil ke katolicismu a vykonal tisícikilometrovou pouť do Santiaga de Compostela. Zážitky z ní sepsal ve své první úspěšné knize Poutník - Mágův deník.

  Celosvětovou slávu mu přineslo pohádkové podobenství Alchymista z roku 1988. Alchymista se stal nejprodávanější knihou všech dob.

  Roku 1995 jmenoval francouzský ministr kultury Coelha rytířem Řádu umění a literatury.

  Roku 1999 byl oceněn prestižní cenou Crystal Award a tohoto stejného roku mu udělila francouzská vláda řád Čestné legie.

  Další ceny, které získal jsou například; německá cena Bambi 2001, cena Club of Budapest Planetary Arts Award 2002 a Corine Award 2002.

  Paulo Coelho byl zvolen do prestižní brazilské akademie ALB. Je samozřejmě držitelem spousty dalších ocenění.

  V květnu roku 2000 přijel Paulo do Íránu a tam se stal prvním nemuslimským spisovatelem, který tuto zemi navštívil.

  V březnu roku 2016 navštívil znovu Prahu. V Praze se setkal s malířem Ivanem Tomkem po 34 letech. Ivan pro Coelha totiž nakreslil v roce 1982 portrét jeho ženy ve Zlaté uličce.