George Orwell (vl. jménem Eric Arthur Blair), nar. 1903 v Indii, patří k nevýznamnějším literárním osobnostem 20. století. Jako satirik bývá srovnáván s Jonathanem Swiftem a spolu s Aldousem Huxleyem a Franzem Kafkou označován za "proroka" našeho věku.
Literát, editor a žurnalista - od třicátých let pravidelně přispíval knižními recenzemi a později literárními a politickými úvahami do předních britských novin, během války pracoval v zahraničním vysílání BBC a roku 1945 byl válečným dopisovatelem listu Observer;
voják - zúčastnil se občanské války ve Španělsku;
spisovatel - autor autobiografické knihy z prostředí pařížské a londýnské chudiny Down and Out in Paris and London (1933, č. Trosečníkem v Paříži a Londýně, 1935); zkušenosti z pobytu v Barmě zpracoval v knize Burmese Days (1934); ve třicátých letech dále napsal romány A Clergyman's Daughter, Keep the Aspidistra Flying, Coming Up for Air. Zážitky z občanské války ve Španělsku popsal v knize Homage to Catalonia (č. Pocta Katalánsku, 1991).
Orwellovy eseje, články a rozhlasové pořady vyšly ve čtyřech svazcích Collected Essays, Jurnalism and Letters. Světoznámým autorem se stal díky románu Animal Farm (1945, č. Farma zvířat, 1946) a románu 1984 (1949, č. 1991). Zemřel roku 1950 na tuberkulózu.
Orwellův román Farma zvířat, napsaný formou bajky, je podobenství o násilnou revolucí nastoleném společenství, v němž "jsou si všichni rovni", a jeho postupné proměně v systém, kde většina "rovných" je ovládána hrstkou "ještě rovnějších". Osud této knihy u nás jen potvrzuje obecnou platnost Orwellova "pohádkového příběhu": poprvé vyšla v českém překladu již roku 1946. O dva roky později byla zakázána a její autor patřil až do doby zcela nedávné k nejnapadanějším zahraničním spisovatelům. Roku 1981 vydalo román pod názvem Zvířecí statek exilové nakladatelství Index. Pro toto vydání byl převzat překlad Gabriela Gössela, vydaný roku 1979 v samizdatové Edici Expedice.