Ernest Hemingway

Životopis Ernest Hemingway

* 21. července 1899
† 02. července 1961

Ernest Miller Hemingway [hemingvej] byl americký spisovatel. Je považován za čelního představitele tzv. ztracené generace.
( Wikipedia )

 • Ernest Miller Hemingway se narodil 21.července 1899 v Oak Parku v Illinois a zemřel 2.července 1961 v Ketchumu v Idahu. Ernest byl americký spisovatel. Je považovaný za čelního představitele ztracené generace. V roce 1953 dostal Pulitzerovu cenu za fikci. V roce 1954 získal Nobelovu cenu za literaturu. Ernest se narodil v rodině lékaře, který v Ernestovi probudil lásku k přírodě a sportu.

  Jeho matka byla zbožná a chtěla mít slušně vychovaného syna. Ernest hrál na violoncello a zároveň boxoval. Během studování na střední škole se pokoušel o verše. Po tom, co dodělal školu, stal se reportérem kansaského listu Star. Rok po tom odjel do Itálie.

  Stal se členem skupiny amerických intelektuálů soustředěných v Paříži kolem Gertrudy Steinové.

  Jako reportér se zúčastnil španělské občanské války.

  Roku 1954 získal Nobelovu cenu za literaturu, za své asi nejznámější dílo Stařec a moře. Ernest ve svých dílech vystupuje pod pseudonymem Nick Adams.

  Hemingway často vyhledával nebezpečí (býčí zápasy, lov, nebezpečný sport.)

  Poslední léta svého života strávil na Kubě. Roku 1961 nejspíše spáchal sebevraždu (zastřelil se puškou) a nezanechal žádné vysvětlení, žádný dopis, nic.

  Výběr z povídek Ernesta Hemingwaye

  • Tři povídky a deset básní
  • Za našich časů
  • Muži bez žen
  • Vojákův návrat
  • Prvních 49 povídek