Edward Jenner

Životopis Edward Jenner

* 17. května 1749
† 26. ledna 1823

Edward Jenner byl britský lékař.
( Wikiquote )

 • Edward Jenner se narodil 17. května 1749 ve městě Berkeley ve Velké Británii. Po obdržení místního vzdělání se Jenner přestěhoval do Gloucesteru, kde studoval medicínu. Po dokončení studia se stal v roce 1772 lékařem, který se specializoval na kožní choroby.

  Jeho práce s kožními chorobami ho přivedla k jeho nejvýznamnějšímu objevu, který měl velký dopad na léčbu tyfu. V 1796 publikoval Jenner svou práci o očkování proti tyfu, kterou nazval "Inquiry into the Causes and Effects of the Variolae Vaccinae". V této práci uvedl, že když je lidem podána vakcína proti kožnímu vředu, chrání je to před tyfem.

  Jeho odvaha a provádění experimentů začaly změnit léčebné postupy. Podle jeho studií byl člověk po očkování chráněný před tím, aby se nakazil tyfem. Předchozí léčba konzervativními metodami byla málo účinná.

  Jenner také přispěl k rozvoji lékařského poznání vytvářením nových technik a nástrojů pro léčbu. Například vyvinul lékařskou stříkačku, kterou používal k podávání léků. Také vyvinul nástroj, který se nazýval „skalpelový disektor“, který používal k chirurgickému přístupu k úpravě lékařských svalů.

  V roce 1802 byl Jenner jmenován „čestným členem Royal Society“ a v roce 1805 mu byla udělena „čestná medaile“. Byl také oceněn řadou dalších cen a uznání.

  V roce 1823 se Jenner přestěhoval do města Berkeley, kde zemřel 26. července 1823 ve věku 74 let. Jeho odkaz zůstal navždy v lékařském oboru, protože jeho práce vedla k objevu očkování a změnila léčebné postupy.

  Jeho odkaz byl po celém světě ctěn a byl dokonce pojmenován po něm. Jennerova vakcína proti tyfu je nyní jednou z nejrozšířenějších vakcín na světě. Během svého života Jenner objevil mnoho lékařských postupů a technik, které se stále používají dnes. Jeho odkaz zůstal navždy v lékařském oboru a bude mít pozitivní dopad na lidské zdraví po mnoho generací.