Charles Baudelaire

Životopis Charles Baudelaire

* 09. dubna 1821
† 31. srpna 1867

Charles Pierre Baudelaire [šárl bodlér], byl francouzský básník a překladatel, první z řady tzv. prokletých básníků.
( Wikiquote )

  • Charles Baudelaire byl francouzský básník, prozaik a kritik, narozený 9. dubna 1821 v Paříži. Jeho otec byl úspěšný obchodník a matka byla dcerou bohatého bankéře. Baudelaire byl vychováván svou matkou, protože jeho otec zemřel, když mu bylo šest let.

    V roce 1836 začal Baudelaire studovat na prestižním Collège Royal de Lyon, ale po dvou letech byl vyloučen kvůli svému chování. Poté strávil nějaký čas v armádě a poté se vrátil do Paříže, kde se začal zajímat o literaturu a umění.

    V roce 1841 Baudelaire začal psát kritiky pro několik uměleckých časopisů, včetně Revue des Deux Mondes a L'Artiste. Jeho kritiky byly vždy velmi osobní a často provokativní. V roce 1844 vydal svou první básnickou sbírku "Les Fleurs du mal" (Květiny zla), která se stala kontroverzní kvůli svému erotiku a pesimismu.

    Baudelaire se stal stálým přispěvatelem do několika literárních časopisů a také se setkal s dalšími spisovateli, jako byli Victor Hugo, Gustave Flaubert a Théophile Gautier. V roce 1857 byla "Les Fleurs du mal" částečně zakázána kvůli obscénnosti.

    V posledních letech svého života se Baudelaire stále více potácel v chudobě a alkoholu a trpěl zdravotními problémy, včetně syfilidy. Zemřel 31. srpna 1867 v Paříži ve věku 46 let. Jeho dílo ovlivnilo celou generaci spisovatelů a umělců a stalo se základem symbolismu.