Ali Puli

Životopis Ali Puli

* 1639
† 1712

Ali Puli, také znám jako Alipili byl hermetický filosof sedmnáctého století. Známý pro jeho knihu Centrum Naturae Concentratum.
( Wikipedia [EN] )

  • Ali Puli byl středověký mystik, alchymista a filozof, který se narodil roku 1639 a je autorem řady alchymistických a hermetických textů ze 17. století. Někteří jeho historickou existenci zpochybňují a A. E. Waite dokonce zašel tak daleko, že o něm napsal: "falešná díla, která jsou tak čisté a jednoduché, že nemůže nikoho nechat nechat v klidu v hodnotě jeho obsahu".

    Samotný Ali Puli je popisován jako Mauretánský křesťan a Maur. Jeho dílo mělo obrovský vliv na spoustu esoterických hnutí a osobností filosofie. Jeho nejvlivnější dílo "Centrum Naturae Concentratum" bylo údajně původně napsané v arabštině, ale žádná původní kopie se nedochovala. Poprvé byla kniha publikovaná roku 1694 v holandském jazyce a roku 1696 přeložil Edmund Brice dílo do angličtiny.

    Spoustu pasáží z jeho děl lze vysledovat v pozdějších myšlenkových pochodech a dílech Madam Blavatské, nebo i Geralda Gardnera či Doreen Valiente.