Tupac Shakur

Životopis Tupac Shakur

* 16. června 1971
† 13. září 1996

Tupac Amaru Shakur (známý též jako 2Pac, Makaveli či Pac) byl americký rapper, básník a herec. Guinessova kniha rekordů ho uvádí jako nejúspěšnějšího rappera historie se 75 miliony prodaných hudebních nosičů. Hip hopovou komunitou je považován za jednoho z nejváženějších rapperů.
( Wikipedia )

  • Tupac Amaru Shakur (známý také jako 2Pac či Makaveli) se narodil 16.června 1971 v New Yorku a zemřel 13.září 1996 v Las Vegas. Byl americký herec a rapper. Shakur prodal více než 75 milionů alb celosvětově a stal se tak jedním z nejprodávanějších hudebních umělců všech dob. Jeho albumy All Eyez on Me (1996) a Greatest Hits (1998) patří mezi nejprodávanější alba ve Spojených státech. Shakur je stále považován za jednoho z největších a nejvlivnějších rapperů všech dob a byl zařazen mezi nejvýznamnější umělce jakéhokoli žánru mnoha publikací, včetně Rolling Stone, který ho umístil na 86. místo v seznamu 100 největších umělců všech dob. 7.dubna 2017 byl Shakur zaveden do Rock and Roll Hall of Fame.

    Shakur začal svou kariéru jako záložní tanečník a MC pro alternativní hip hop skupinu Digital Underground. Nakonec pokračoval jako sólista. Většina témat v jeho písních se točila kolem násilí, těžkostí ve vnitřních městech, rasismu a dalších otázkách.

    Oba jeho rodiče a několik dalších lidí v jeho rodině byli členy Strany černých panterů, jejichž ideály se odrazily v jeho písních. Během druhé části své kariéry byl Shakur vokální účastník během hip-hopového rivalství mezi východním a západním pobřežím, zapojený do konfliktů s jinými rappery, producenty a rekordními štábními pracovníky. Vedle své hudební kariéry byl Shakur také hercem, který v 90. letech hrál v šesti filmech a jedné televizní show, včetně Poetic Justice (1993), Gangu policajtů (Gang Related-1997) a Za branami pekla (Gridlock´d-1997).

    7.září 1996 byl Shakur střelen čtyřikrát na křižovatce Flamigo Road a Koval Lane v Las Vegas. Byl odvezen do nemocnice University Medical Center of Southern Nevada, kde o šest dní později zemřel.