Jean Cocteau

Životopis Jean Cocteau

* 05. července 1889
† 11. října 1963

Jean Cocteau byl francouzský básník, grafik, divadelník a filmař, člen Francouzské akademie. Byl dlouholetým životním partnerem herce Jeana Maraise
( Wikiquote )

  • Jean Maurice Eugène Clément Cocteau se narodil 5. července 1889 v Maisons-Laffitte ve městě Yvelines nedaleko Paříže a zemřel 11. října 1963. Byl francouzský spisovatel, designér, dramatik, umělec a filmař. Cocteau je nejlépe známý pro svůj román Les Enfants Terribles (1929) a filmy, The Blood of a Poet (1930), Beauty and the Beast (1946), Les Parents Terribles (1948) a Opheus (1949).

    Jeho otec byl právník a amatérský malíř, který spáchal sebevraždu, když bylo Cocteau 9 let. V letech 1900-1904 navštěvoval Cocteau Lycée Condorcet, kde se setkal a začal fyzický vztah se spolužákem Pierrem Dargelosem. V 15ti letech odešel Cocteau z domu. V 19ti letech vydal svůj 1. díl básní, Aladdinova lampa. Cocteau se brzy stal známým v českých uměleckých kruzích jako The Frivolous Prince, titul zvukového vydání, který publikoval ve 22ti letech. Edith Wharton ho popsal jako člověka, "kterému každá velká linie poezie byla východem slunce, každý západ slunce založil Nebeské město.."

    Ve svých 20tých letech se Cocteau spojil se spisovateli; Marcel Proust, André Gide a Maurice Barrès. V roce 1912 spolupracoval s Léonem Bakstem.

    Během 1. světové války sloužil Cocteau v Červeném kříži jako řidič sanitky. To bylo období, kdy se setkal s básníkem Guillaume Apollinairem, umělci Pablo Picasso a Amedeo Modiglianoi a spousty dalšími spisovateli a umělci.

    Do jeho kruhu spolupracovníků, přátel a milenců patřili: Kenneth Anger, Pablo Picasso, Gertrude Steinová, Jean Hugo, Jean Marais, Henri Bernstein, Yul Brynner, Marlene Dietrich, Coco Chanel, Erik Satie, Albert Gleizes, Igor Stravinsky, Marie Laurencin, María Félix, Édith Piaf, Panama Al Brown, Colette, Jean Genet a Raymond Radiguet.