Erich Maria Remarque

Životopis Erich Maria Remarque

* 22. června 1898
† 25. září 1970

Erich Maria Remarque, vlastním jménem Erich Paul Remark byl německý spisovatel. Jeho úspěch je založen na tvorbě napínavého děje, účinné charakteristice osob a nekompromisním antifašistickým, antimilitaristickým a humanistickým postojem.
( Wikipedia )

 • Erich Maria Remarque (Erich Paul Remark) se narodil 22. června 1898 v německém městě Osnabrück a zemřel 25. září 1970. Byl německý spisovatel, který vytvořil spoustu prací o válce. Jeho nejznámnější román Na západní frontě klid (All Quiet on the Western Front) (1928) o německých vojácích v první světové válce, byl natočen do filmu a film získal Oscara. Jeho kniha z něj dělala nepřítele nacistů, kteří spálili mnoho jeho děl.

  Během první světové války byl Remarque odveden v 18ti letech do německé armády. 31. července 1917 byl zraněný šrapnelem (starší druh dělostřeleckého střeliva) v levé noze, pravé ruce a krku, byl repatriován do německé armádní nemocnice, kde strávil zbytek války.

  Po válce pokračoval ve výuce a od 1. srpna 1919 pracoval jako učitel na základní škole v Lohne (nyní Bentheim).

  V roce 1927 Remarque natočil druhý literární začátek s novelou Station at the Horizon (Station am Horizont), který byl serializován ve sportovním časopise Sport im Bild. To bylo vydáno v knize jen v roce 1998. Im Westen nichts Neues (Na západní frontě klid) bylo napsáno v roce 1927, ale nebyl schopen najít vydavatele. Román, který vyšel v roce 1929, popsal zkušenosti německých vojáků během první světové války.

  V roce 1931, po dokončení The Road Back (Der Weg zurück) koupil vilu v Porto Ronco ve Švýcarsku.

  10. května 1933 německá vláda z podnětu ministra nacistické propagandy Josepha Goebbelsa zakázala a veřejně spálila Remarqueho díla.

  V roce 1943 zatkla vláda jeho mladší sestru Elfriede Scholz, která po sobě v Německu zanechala svého manžela a dvě děti. 16. prosince 1943 byla popravena.