Charlie Chan je vymyšlená postava, kterou vytvořil Earl Derr Biggers. Biggers vytvořil Chana na Honolulu. Pojal Chana jako dobrotivého a hrdinného. Chan je detektiv pro policii Honolulu a zkoumá tajemství a řeší zločiny, i když mnoho příběhů uvádí, že Chan cestuje po světě.
Chan se poprvé objevil v Biggersových románech, pak byl uveden v řadě médií. Více než čtyři desítky filmů s Charliem Chanem vznikly od roku 1926.
Postava Charlieho Chana byla poprvé zobrazena východoasijskými herci a filmy se setkaly s malým úspěchem. Roku 1931 obsadil Fox Film Corporation švédského herce Warnera Olanda jako Chana ve filmu Charlie Chan Carries On. Film se stal populárním a Fox Film Corporation pokračoval s produkováním dalších filmů s Olandem v titulní roli jako Charlie Chan. Bylo jich více než 15. Po smrti Olanda, který zemřel roku 1938 byl místo něho do role Chana obsazen americký herec Sidney Toler. Toler natočil 22 filmů. Nejdříve pro Fox Film Corporation a pak pro Monogram Studios. Po jeho smrti (1947), byl do role obsazen Roland Winters. Natočil 6 filmů.
Prvním filmem Charlieho Chana byl film Dům bez klíče (1926). O rok později Universal Pictures natočili Čínského papouška. V hlavní roli je japonský herec, Kamiyama Sojin.
V roce 1929 Fox Film Corporation vybrala vlastnosti Charlieho Chana a natočili Za oponou, kde hrál korejský herec E. L. Park. Chanova role byla minimální. Objevil se až v posledních 10ti minutách filmu.
Tři filmy Charlie Chan ve španělštině byly vytvořeny ve 30. a 50. letech. První, Eran Trece (1931), je španělská verze Charlieho Chana Carries On (1931). V roce 1955 Producciones Cub-Mex produkoval mexickou verzi Charlieho Chana nazývanou El Monstruo en la Sombra (Nestvůra ve stínu), kde Orlando Rodriguez hrál "Chan Li Po" (Charlie Chan v původním scénáři). Film byl inspirován La Serpiente Rojou i americkými filmy Warnera Olanda.
Během 30. a 40. let bylo v Šanghaji a Hongkongu natočeno 5 filmů Chan. V těchto filmech vlastní Chan svojí detektivní agenturu a je mu napomáháno dcerou Mannou, hranou nejprve Guem Meijunem v šanghajských inscenacích a potom Bai Yanem v poválečném Hongkongu.
Čínské publikum také vidělo původní americké filmy Charlieho Chana. Byli nejoblíbenějšími americkými filmy v Číně.
V roce 1980 začal Jerry Sherlock pracovat na komediálním filmu Charlie Chan a Dragon Lady čímž se uzavřela celá série s postavou Charlie Chan v hlavní roli.