Andrej Babiš

Životopis Andrej Babiš

* 02. září 1954

Andrej Babiš je původem slovenský podnikatel s českým občanstvím, český poslanec a druhý nejbohatší český občan.
( Wikiquote , Twitter )

 • Andrej Babiš se narodil 2. září 1954 v Bratislavě v Československu. Je českým politikem, podnikatelem a obchodníkem slovenského původu, který působil jako ministr financí ČR a místopředseda vlády odpovědný za ekonomiku od ledna 2014 do května 2017. Výška: 175 cm

  Jeho otec, diplomat a člen Komunistické strany Československa zastupoval Československo při jednáních s GATT v Ženevě a jako poradce OSN. Je synovcem Ervina a Viry Scheibnerové.

  Babiš strávil část svého dětství v zahraničí. Později studoval na gymnáziu v Bratislavě a pokračoval na Vysoké škole ekonomické, kde studoval mezinárodní obchod. Po studiích pracoval v Maroku jako zaměstnanec slovenské, komunistické, řízené, mezinárodní a obchodní společnosti Petrimex. Kromě obvinění, že byl v období komunismu "silným agentem" pro československou tajnou službu státního zabezpečení StB. V těchto letech byl obviněn z toho, že byl důstojníkem KGB.

  Po sametové revoluci se vrátil do Československa a po rozpadu Československa sídlil v České republice.

  Babiš vedl ANO v letech 2011-2012, kdy ji založil jako protestní hnutí proti zavedené politice. Je poslancem Parlamentu pro Prahu od roku 2013. Babiš, druhý nejbohatší muž v ČR, je bývalým generálním ředitelem a jediným vlastníkem skupiny Agrofert.

  Andrej Babiš byl 24. května 2017 vyhozen Bohuslavem Sobotkou z vlády předsedy po měsíční koaliční krizi, která zpočátku začínala tvrzením , že se v roce 2012 vyhýbal placení daní jako generální ředitel společnosti Agrofert. Navzdory tomu je Babiš považován za jednoho z Nejpopulárnějších politiků v České republice.

  Během svého působení na ministerstvu financí zavedl Babiš kontroverzní politiky vybírání daní pomocí EET.