Právě k tomuto cíli směřuje nedávné rozhodnutí rady Severoatlantického paktu o výrobě raketových jaderných zbraní středního doletu a jejich rozmístění na území některých západoevropských zemí.
V tisícileté historii našich národů není třicet pět let dlouhá doba. Přesto však jsme v jejím průběhu udělali mnoho, aby se naplnili staleté tužby po svobodě, sociální spravedlnosti, rovnosti a pokroku, po lepším životě pro pracujícího občana.
V současném světě se znovu prokazuje, jaký životní význam má pro národy naší vlasti přátelství, pevné spojenectví a všestranná spolupráce se Sovětským svazem a dalšími státy socialistického společenství.
V loňském roce se rovněž uskutečnily všeobecné volby do zastupitelských sborů, ve kterých se demokraticky obnovily orgány státní moci, dále se upevnil náš socialistický stát.
Naše vnitřní potřeby, ale ve velké míře i důsledky hluboké krize kapitalistického světa a zostřená diskriminační opatření imperialismu vůči socialistickým zemím – to vše vyžadovalo řešit velmi složité úkoly.
Podstatně vyšší úkoly v osmé pětiletce směřují k tomu, abychom urychlili sociálně ekonomický rozvoj, intenzifikaci národního hospodářství a tempo vědeckotechnického pokroku.
Přestavba se hluboce dotýká také morálně politické oblasti. Je s ní spojeno upevňování úcty k poctivé a kvalitní práci, která – řekl bych – dost poklesla.
Všechny socialistické země hledají v podmínkách současné etapy vědeckotechnické revoluce, a s tím spojeného hospodářského rozvoje, nové cesty, metody práce, formy řízení.