Taylor Swift

Životopis Taylor Swift

* 13. prosince 1989

Taylor Alison Swift je americká zpěvačka, textařka a skladatelka.
( Wikipedia )

  • Taylor Alison Swift se narodila 13. prosince 1989 v Pensylvánii. Je americká zpěvačka a skladatelka. Je jednou ze současných nejpopulárnějších ženských umělců.

    Když jí bylo 14 let, tak se s rodinou přestěhovala do Nashvillu v Tennessee, aby se mohla věnovat své hudební kariéře ve venkovské hudbě. Podepsala smlouvu s nezávislým labelem Big Machine Records. Její debutové album se v roce 2006 dostalo až na 5. místo na Billboard 200. Její druhé album "Fearless" bylo vydáno v roce 2008. Díky zvýšení úspěchů singlů "Love Story" a "You Belong With Me" se Fearless stal nejprodávanějším albem roku 2009 ve Spojených státech. Album získalo 4 ceny Grammy. Taylor se stala nejmladším vítězem alba roku.

    Byla jedinou skladatelkou svého alba "Speak It Now" z roku 2010. Debutoval na prvním místě ve Spojench státech a singl "Mean" získal dvě ceny Grammy. Její čtvrté album, Red (2012), přineslo úspěšné singly "We Are Never Ever Getting Back Together" a "I Knew You Were Trouble". S jejím pátým albem 1989 (2014) se stala prvním aktem, který měl 3 týdny prodávat milion kusů v jednom týdnu ve Spojených státech. Jeho singly "Shake It Off", "Blank Space" a "Bad Blood" dosáhly čísla jedna v USA, Austrálii a Kanadě. Album obdrželo tři ceny Grammy.

    Jako skladatelka získala ocenění od Nashville Songwriters Association a Songwriters Hall of Fame. Dostala 10 cen Grammy, 5 cen Guinessových rekordů, jednu cenu Emmu, 21 ocenění Billboard Music Awards, 11 ocenění Country Music Association, 8 ocenění Academy of Country Music a jednu cenu Brit (Brit Award).