Jaggi Vasudev

Životopis Jaggi Vasudev

* 03. září 1957

Jaggi Vasudev, běžně známý jako Sadhguru, je indický jogín, mystik a filantrop.
( Wikiquote )

  • Jaggi Vasudev se narodil 3. září 1957 v Mysore. Často označován jako Sadhguru. Je indický jogín, mystik, básník a nejlépe prodávaný autor New York Times. Založil Nadaci Isha, neziskovou organizaci, která nabízí po celém světě jógové programy, včetně Indie, Spojených států, Spojeného království, Libanon, Singapuru, Kanady, Malajsie, Ugandy, Číny, Nepálu a Austrálie. Nadace se také podílí na různých společenských a komunitních činnostech rozvoje, které vedly k tomu, že jí bylo uděleno zvláštní poradní postavení u Hospodářské a sociální rady Organizace spojených národů. 25. ledna 2017 vláda Indie oznámila, že mu byla udělena cena Padma Vibhushan za jeho příspěvek k duchovnosti.

    Narodil se Susheele a Dr. Vasudevu, Jagadish byl nejmladší ze 4 dětí. Dva chlapci a dvě dívky. Jeho otec byl oftalmologem (oční) ve společnosti Indické železnice a v důsledku toho se jeho rodina často pohybovala. Ve věku 12ti let přišel do kontaktu s Malladihalli Sri Raghavendra Swamiji, který ho naučil soubor jednoduché jógy, praxe, kterou pravidelně udržoval.

    Po škole v Mysore roku 1973 absolvoval univerzitu v Mysore. Během svého vysokoškolského studia získal zájem o cestování a motocykly. Cíl jeho výletů na motorce byl často Chamundi Hill poblíž Mysore, kde se shromažďovali a chodili na noční jízdy. Na motorce procestoval takřka celou zemi. Tato zkušenost ho přiměla k tomu, aby vyřešil "vydělání rychlých peněz" a vydal se cestovat po světě.

    V roce 1983 vedl svou první třídu jógy se sedmi účastníky v Mysore. Žil z produkce svého chovu drůbeže a odmítl platit za výuku. Jeho obvyklá praxe byla darovat sbírky, které účastníci dostali na místní charitu. Tyto počáteční programy byly základním formátem, na kterém byly později postaveny třídy Isha Yoga.

    V roce 1994 uskutečnil Vasudev první program v prostorách nově založeného Isha Yoga Center, během kterého popsal Dhyanalinga. Dhyanalinga je jógový chrám a prostor pro meditaci.