Eminem

Životopis Eminem

* 17. října 1972

Marshall Bruce Mathers III, spíše známý jako Eminem, je americký rapper, hudební producent, herec a zakladatel nahrávací společnosti Shady Records. Také byl členem detroitské skupiny D12, která je však dnes už rozpuštěná.
( Wikipedia )

 • Eminem celým jménem Marshall Bruce Mathers III se narodil 17. října 1972 v Saint Joseph ve státě Missouri. Jeho porod trval 73 hodin a jeho matka Debbie Mathers-Briggs při něm málem zemřela. Když Eminemovi bylo 15 měsíců, tak jeho i jeho matku opustil Eminemův otec Marshall Mathers Junior.

  Většinu svého dětství strávil stěhováním tam a zpět mezi Saint Joseph. Z důvodu tohoto stěhování často střídal školy a měl problémy sehnat si kamarády. Také se často stával obětí šikany.

  Když bylo Eminemovi 17 let, seznámil se na střední škole se svým budoucím nejlepším kamarádem, Proofem, a také s Kimberly Ann Scott, svojí budoucí ženou.

  Eminem je americký rapper, herec, hudební producent a zakladatel nahrávací společnosti Shady Records. Dále je členem detroitské skupiny D12. Jeho hudební kariéra mu přinesla 15 prestižních hudebních cen Grammy a roku 2002 i cenu Akademie za nejlepší píseň "Lose Yourself" z jeho filmu "8. Mile". Jeho nejúspěšnějšími alby jsou: The Marshall Mathers LP (2000) a The Eminem Show (2002), kterých se dohromady prodalo kolem 40ti milionů kusů po celém světě a obě dvě alba získala ocenění diamantová deska od společnosti RIAA. Jeho největšími hity jsou tedy: Lose Yourself, Not Aftraid, Love The Way You Lie (ft. Rihanna). Tyto skladby dosáhly prvního místa v žebříčku Billboard Hot 100. V roce 2009 byl společnosti Billboard vyhlášen za nejlepšího umělce dekády. V roce 2013 získal ocenění "Umělec roku" při historicky prvním ročníku Youtube Music Awards. Při udělování cen MTV EMA pak získal i cenu pro nejlepšího Hip-Hopového umělce a cenu Global Icon. Eminem je nejúspěšnější rapper.

  V roce 1995 jeho žena Kimberly otěhotněla. Když to Eminem zjistil, byla to pro něho velká motivace k tomu, aby získal nahrávací smlouvu, aby mohl uživit svoji rodinu. 25. prosince 1995 se jim narodila dcera Hailie Jade. Roku 1996 pak Eminem vydal svoje první album Infinite. To ale nezaznamenalo větší úspěch, protože se prodalo jen 1000 kopií a Kimberly ukončila jejich vztah. Eminem se poté pokoušel spáchat sebevraždu předávkováním s prášky. V roce 1999 se mu povedlo získat zpátky jak Kim, se kterou se vzali 14. června 1999, tak i slávu po vydání alba The Slim Shady LP.

  4. června 2000 se Eminem dostal do potíží, když nenabitou zbraní ohrožoval muže, který líbal jeho ženu. Byl odsouzen na dva roky podmíněně. V době soudu se Kimberly pokusila o sebevraždu podřezáním žil. Po skončení soudu se zase Eminem a Kim vrátili k sobě. Poté se několikrát zase rozešli a vrátili k sobě.

  Roku 2006 byl smrtelně postřelený jeho nejlepší kamarád Proof v detroitském klubu. Proto kvůli tomu začal mnohem více užívat alkohol a drogy, hlavně prášky na spaní a zanedlouho se stal na nich závislý. Nakonec se začínal léčit a v roce 2009 přišel s novým albem, na kterém slibuje svému kamarádovi Proofovi, že už je čistý a v několika písních popisuje jeho těžké období před vydáním.