Citát

Citát č.8401 od Savielly Tartakower

Šachová partie má tři části: první, kdy doufáte, že máte převahu, druhá, kdy věříte, že máte převahu, a třetí, kdy víte, že prohrajete.Hra šachy je nemyslitelná bez taktiky.
Podstatou šachu je přemýšlet o tom, co jsou Šachy.
Nejmocnější zbraní v šachách je mít další krok.
Šachy jsou v podstatě hledáním pravdy, já hledám pravdu.
Dovedu si představit, že bych se šachům přestal věnovat a začal dělat něco jiného, ale nedokážu si představit, jaké to je nehrát šachy, protože jsem bez šachů od svých šesti let nikdy nežil. Také si nemohu představit, jaké to je být netopýrem.
Šachy jsou příliš složitá hra na to, aby bylo možné vytvořit jednoduchý návod na to, jak dosáhnout bezchybné hry.
Jak nejspíše víte, Fischerovy šachy hraji velmi rád. Na té hře se mi líbí možnost tvořit od prvních tahů, oprostit se od šedé teorie a kochat se zelenajícím se stromem žití.
Účast v superbleskovém turnaji je ještě poměrně neškodným projevem stesku nad unikajícím mládím.
Mám velmi rád zahájení 1.e4, ale moje výsledky jsou mnohem lepší s 1.d4.
Někteří novináři k rozhovoru už jdou s utkvělou představou, že šachisté většinou bývají poněkud šílení. Potom se snaží si tuto představu potvrdit a předat ji čtenářům. Přiznávám, že v tomto ohledu občas představuji celkem dobrý terč.
Moje ambice jsou držet se v širší světové špičce nebo na dosah té užší, ale jsem smířený s tím, že mezi nejlepších pět hráčů se nedostanu. Možná kdybych do toho investoval hodně peněz, zasvětil tomu celý život a měl štěstí...
Na rozdíl od mnohých jiných hráčů sice zveřejňuji i své prohrané partie, ale podstatně častěji a raději publikuji ty vyhrané. A zatímco vyhrané partie komentuji obvykle přibližně na pět stránek, prohrané jen na tři a půl. Někdy se mi zdá, že mé komentáře k vlastním porážkám bývají právě proto čtivější.
Já to nechápu. Tady v Arménii mají takové pěkné centrum, a přesto všichni hrají 1.Jf3, 2.g3, 3.Sg2.
Šachy mají svůj vlastní výklenek v lidské historii.
Neumím sám sebe vidět hrát šachy po čtyřicítce.
Stejně jako psi, kteří se při setkání očichají, tak i šachisté mají svůj rituál, při prvním seznámení hrají prvních pár tahů velmi rychle.
Každý měsíc se dívám na deset tisíc her, takže mi nemůže ujít žádný nápad ani trend.
(o šachách)
Nejtěžší věcí v šachu je vyhrávat vítězné pozice.
Pravdou je, že můj šachový vývoj nebyl nijak neobvyklý, pravděpobně jsem nepostupoval rychleji než ostatní.
Zlom v mé kariéře přišel s poznáním, že hrát za černé by se nemělo na remízu, ale na výhru.

Výročí

Kategorie citátů

Nové životopisy


Další Citáty Motivační, O Bohu, O bolesti, O hudbě, O koních, O lásce, O módě, O moudrosti, O mužích, Nenávist, Přátelství, O pravdě, Peníze, Práce, O psech, Rodina, Smutek, O strachu, Štěstí, Úspěch, Tajemství, O vítězství, Zklamání, O ženách, Život